3 marca 2022 | Dzienny briefing

8:00 

W Czernichowie, po uderzeniu rakiety na terytorium państwowego przedsiębiorstwa Combinat Astra zaczęła płonąć olejowania. Łuska trafiła w olejownię w wyniku czego wzniecił się ogień.

09:00

Rosyjscy najeźdźcy nadal ostrzeliwali cmentarz rakietami Grad w Charkowie. 15 cmentarzy pod ostrzałem artyleryjskim. Dalej brak informacji o ofiarach.

11:00 

W nocy rosyjscy bojownicy ostrzeliwali infrastrukturę cywilną rakietami Grad w obwodzie Ługańskim. W rezultacie zginęło dwóch miejscowych. W obwodzie Ługańskim nie ma wody, ogrzewania i elektryczności. W mieście Popasna dwóch miejscowych zginęło w wyniku ostrzału wroga, sześciu zostało rannych. Do miasta Odessa zbliżają się również siły desantowe, czyli 4 duże statki desantowe. Wojska ukraińskie są gotowe do utrzymania linii.

13 00 

Najeźdźcy rosyjscy zdobyli budynek administracji państwowej rejonu Chersoniu. Mimo to komenda powiatowa nadal pracuje i rozwiązuje pilne sprawy dotyczące pomocy mieszkańcom rejonu. Odbyła się też rozmowa telefoniczna Władimira Putina z Emmanuelem Macronem, w której ten pierwszy wyjaśnił, że rosyjskie cele na Ukrainie, czyli demilitaryzacja i status neutralny, zostaną osiągnięte. Rozmowa trwała 90 minut. Putin stwierdził, że wszelkie próby opóźniania negocjacji przez Ukrainę zmuszą Moskwę do rozszerzenia listy wymagań.

16 00 

Walki pod miastem Bucza w obwodzie kijowskim trwają od 4 godzin. Bitwy toczą się w centrum miasta. Siły Zbrojne Ukrainy zapewniają godny opór. Bitwy trwają w miastach Bucza i Worzel, które również znajdują się w obwodzie kijowskim. Wróg ruszył w niektórych kierunkach, nadal trwają walki uliczne. Ukraińskie Siły Zbrojne zapewniają opór.

18 00 

Wcześniej rosyjski Kafir zbombardowali oddział chirurgiczny i sanitarny szpitala w Zaporożu, w wyniku czego zginęły 3 osoby. Obecnie istnieją poważne problemy z zaopatrzeniem w energię elektryczną i ogrzewanie. W rejonie Sumy lotnictwo rosyjskie zbombardowało miasto Ochtyrka i częściowo zniszczyło dworzec kolejowy.

19:00 

W Chersoniu najeźdźcy zdobyli firmę telewizyjną i radiową „Suspilne movlennia” i przygotowują się do rozpowszechniania dezinformacji– informuje szef obwodowej administracji państwowej w obwodzie chersońskim. Teraz region Sumy jest miażdżąco bombardowany przez wojska rosyjskie. W szczególności nie ma ogrzewania i elektryczności w mieście Ochtyrka w regionie Sumy.

20.00

Wróg celowo niszczy infrastrukturę miasta Charkowa. Rosja odcina prąd w mieście, odcina ogrzewanie i niszczy domy – stwierdza burmistrz Charkowa.

21.00

Rosja nie tylko toczy wojnę z narodem ukraińskim, łamiąc prawo międzynarodowe, ale powoduje kryzys humanitarny. Kryzys humanitarny jest niezbędny dla dalszego dostarczania konwojów z pomocą humanitarną. Pod przykrywką pomocy humanitarnej Rosja dostarcza broń. Wcześniej taka taktyka była kilkakrotnie stosowana przez Rosję na etapie przygotowania wojny na Donbasie w latach 2014-2015.